ЧЕТВЕР часопис текстів і візії Архів Фотоархів Рецензії Форум Лінки Бібліотека
З М І С Т

Тимофій ГАВРИЛІВ
Галина ТКАЧУК
Андріан ПОПІДОХА
Гапа Н. КАРПА
Сергій МЕКЕДА
ЮліяГОГОЛЬ
Віталій ШИНКАР
Дзвінка МАТІЯШ
Дмитро ЛАЗУТКІН
Марі-ДАРІ
Олена ДУБ
Олесь БЕРЕЖНИЙ
Юлія ЄМЕЦЬ-ДОБРОНОСОВА
Орест ШЧЕЗНЯК
Віктор В.ПУШКАР
Наталя ІЛЬЧУК
Юрко ПОКАЛЬЧУК
Тарас ЄФІМЕНКО
Мирослава НАХАЧ

ЧАС ДЕЛІКАТЕСІВ

- Лікбез і пропаганда
- Лікбез і пропаганда 2
 

Віктор В. Пушкар

[ … ]

Скромне джерельце моєї свідомості

 

Чи варто називати «потоком» письмову фіксацію звичайнісіньких фактів схильним до красного письменства індивідом? Шановний літератор може висунути голову у вікно, побачити, почути, понюхати. І одразу побігти викладати свіже враження . Але поки він старанно стукатиме по клавіатурі, постаті перехожих на вулиці звільнять місце на користь інших постатей перехожих, вітер змінних напрямків віджене теплий короткочасний дощ, а під самим вікном літератора накладе купку великий кудлатий пес. Коли наш шановний опонент відірветься від свого опусу на користь чергової порції вражень, він побачить лише свіжі собачі фекалії. І годі йому збагнути всю глибину причинно-наслідкових зв'язків і зась йому побачити зосереджений вираз очей кудлатого, коли той старанно мостив дупу під попереджувальною табличкою «Собаці — собача смерть », і хрін почути матюки двірника, котрий «отето для кого здєсь таблічку вєшал, розвели тут, отето понімаєш»…

Якщо в той момент, коли пес робив свою малопристойну, але настільки ж природну справу, у літератора заглючив текстовий редактор, почала боліти голова з похмілля, і саме тоді зателефонувала одна аж надто багатослівна молода особа, котрій так подобається, так подобається спілкуватись із справжніми митцями, — буде це простий збіг, чи складний причинно-наслідковий зв'язок, чи щось більше? Або менше. Залежно від обставин. Тільки давайте якось більш адекватно вживати слова на зразок «потік», «океан», «космос». Бо панові літератору скоро забракне слів для опису явищ, справді глобальних і гідних подиву. Кожна пара надутих від пафосу щік може витримати лише обмежений тиск ізсередини. Постійне статичне напруження однієї групи м'язів швидко втомлює. І вас самих, і тих, хто за вами спостерігає.

Я можу висунутись у вікно одночасно з паном літератором, або розповідати про свої враження , доки він пише , а потім попросити звільнити місце біля клавіатури . Ми зафіксуємо, порівняємо і викреслимо зайве. Ви бачили? Я теж… Можливо, цей спільний витвір буде ближчим до об'єктивності, ніж написаний однією людиною. Варіант: інші не бачили, значить — мені приглючилося. Трапляється... Чи буде продукт колективної творчості ближчим до мистецтва? Залежить від хисту кожного з учасників і характеру їх взаємодії. Об'єктивна реальність їснує лише за домовленістю людей, що складають етнос або соціальну групу. Це сукупність явищ, які приступні для сприймання більшості. Звідси: чим об'єктивніше, тим банальніше і нудніше. Будьмо суб'єктивними. Але визнаємо це право за іншими.

 

Так, пане позитивісте, Ви можете віднести все, що відбуватиметься далі , або частину того, що відбуватиметься , або не відбуватиметься взагалі, на рахунок стимульованої легким психоделіком уяви нашого героя, або стимульованої важким психоделіком уяви автора.

Але чи створює стимулятор додаткові явища психічного? Радше відкриває двері туди, де ці явища відбуваються. Якщо, звичайно, вони відбуваються деінде, крім долонь Творця, що тримають єдиний у безлічі проявів Всесвіт. Чи можливе сприймання реальності без посередництва психіки реципієнта? Навряд. Чи є реальність, яку ми сприймаємо за допомогою власних аналізаторів, єдиною, що для нас має практичне або естетичне значення? Скоріш за все — так. Мене може цікавити ваша розповідь про начебто об'єктивні явища, але скільки додаткових фільтрів мине інформація про них, доки потрапить у фокус моєї скромної уваги?

Ви сумніваєтесь в існуванні Творця? Я, в свою чергу, сумніваюся в існуванні кварків. Вам вони дають привід для наукових публікацій, а мені? Що саме міряли прилади, які використовувались для дослідів? Можливо, лише ступінь бажання знайти докази правильності вашої теорії… В електрони вірю, бо за їх допомогою живляться лампи, холодильник і комп'ютер. Коли в моєму будинку відключають електрику, я починаю сумніватись і стосовно електронів. На щастя, ремонти і профілактичні роботи закінчуються швидко. Так само швидко я повертаюсь до своїх звичайних переконань.

Iснування Багамських островів я також заперечую. Можливо, що люди, які там були, плутали їх з Бермудськими. А на Бермудських був мій двоюрідний брат. Він — людина серйозна, і, хоча переплутати теж міг, таке із кожним може трапитись, скоріш за все потрапив за адресою. Хочете переконати мене у протилежному? Сідаймо у гідролітак. Гуркочи, двигунець, до самої бухти біля Багамів. Лийся, скромне джерельце свідомості…

 

[ … ]

 

[ ФРАГМЕНТИ - Повністю текст можна прочитати в друкованому виданні "Четвегра" ]

Chetver © 2005